Zobacz także
SONDA
Czy masz psa w domu?
Jak dobrać odpowiedni system alarmowy do swoich potrzeb? Część 1. - małe obiekty
System alarmowy, podobnie jak niemal każde urządzenie czy rozwiązanie techniczne, w jakie inwestujemy, należy dobrać odpowiednio do naszych potrzeb. Jest to proces, którego nie wolno bagatelizować, gdyż złe dopasowanie systemu zabezpieczeń do chronionego obiektu może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji: od zbyt dużych nakładów finansowych spowodowanych wybraniem nadmiernie skomplikowanego i drogiego systemu, po niewłaściwe dopasowanie rozwiązań do chronionego obiektu, co w efekcie skutkować będzie obniżonym stopniem ochrony lub wręcz jej brakiem w niektórych obszarach. Jak więc dobrać odpowiedni system?
W pierwszej kolejności konieczne jest oszacowanie rozmiaru systemu w celu wybrania optymalnej opcji ochrony domu czy mieszkania. Wymaga to ustalenia liczby chronionych punktów, co w efekcie przełoży się na liczbę elementów, które obsługiwać musi centrala alarmowa. Przykładowo, zabezpieczenie garażu z pewnością będzie wymagało niewielu urządzeń (kilku czujek, manipulatora, sygnalizatorów), dlatego do jego ochrony wystarczy prostsza centrala o mniejszej liczbie wejść. Gdyby jednak zastosować ją do zabezpieczenia domu, szybko możemy odkryć, że nie jest ona w stanie obsłużyć dużej liczby czujek i innych urządzeń rozbudowujących funkcjonalność systemu, które są niezbędne w większym obiekcie, by możliwe było zapewnienie prawidłowej jego ochrony.
Niemal równie istotne są kwestie związane z nawykami osób korzystających na co dzień z chronionego obiektu. Znajomość ich zwyczajów oraz planu dnia pozwoli ocenić, jakie są potrzeby dotyczące personalizacji ustawień systemu oraz zakresu konfiguracji. Trzymając się przykładowego garażu: w tak małym i specyficznym obiekcie nie będziemy prawdopodobnie potrzebowali manipulatorów, które ułatwiają codzienną obsługę systemu przez dzieci lub osoby starsze. Raczej nie będziemy tu również stosowali rozbudowanego systemu inteligentnego budynku czy zaawansowanej kontroli dostępu. Jednak w przypadku domu, a tym bardziej siedziby firmy, sytuacja ma się zupełnie inaczej.
Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, ważne jest, byśmy zadbali to, by najwyższej jakości urządzenia do naszego systemu alarmowego zostały profesjonalnie zamontowane. To może nam zapewnić tylko doświadczony instalator. Dzięki swojej wiedzy technicznej oraz praktycznej znajomości zagadnień związanych z elektronicznymi systemami zabezpieczeń będzie w stanie doradzić nam i zaproponować najlepsze rozwiązania. Zapewni również optymalne zaprogramowanie systemu, a także jego odpowiednie serwisowanie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania. Zadba także o to, by poszczególne urządzenia posiadały najnowsze aktualizacje oprogramowania, które oferują nowe rozwiązania funkcjonalne. Co więcej, profesjonalny instalator zapewni nam i innym użytkownikom systemu szkolenie w zakresie jego codziennej obsługi.
Zobacz także:
Jak przygotować się do rozmowy z instalatorem
Mając świadomość tych podstawowych wyborów, przed jakimi stajemy, gdy planujemy montaż systemu alarmowego, przyjrzyjmy się dostępnym na rynku rozwiązaniom i możliwościom, jakie oferują.
System MICRA – idealna ochrona niewielkich obiektów
System MICRA firmy SATEL to idealny wybór do ochrony małych obiektów, takich jak garaże, domki letniskowe czy małe warsztaty. Moduł alarmowy MICRA, który jest sercem całego systemu, może obsłużyć do 8 czujek bezprzewodowych i 5 elementów podłączanych przewodowo. Takie rozwiązanie przekłada się na czas instalacji – gotowy, w pełni skonfigurowany system alarmowy możemy mieć już w niecałą godzinę. Co więcej, fakt, że większość elementów systemu może być bezprzewodowa, a także prosta i szybka konfiguracja, sprawiają, że jest to rozwiązanie mobilne. System MICRA idealnie nadaje się więc do zabezpieczania obiektów, które zmieniają swoje położenie (np. sklepy otwarte sezonowo) lub które wymagają ochrony tylko przez określony czas (np. place budowy).
Niewielkie rozmiary systemu nie oznaczają jednak znacznego ograniczenia oferowanych przez niego możliwości. Rozwiązanie takie jak MICRA posiada wiele elementów, które są charakterystyczne dla droższych urządzeń. Dostajemy m.in. możliwość sterowania pracą systemu za pomocą wiadomości SMS. Wbudowany w moduł komunikator GSM/GPRS umożliwia komunikację z zaprogramowanymi numerami telefonów komórkowych. Oznacza to, że będziemy otrzymywać powiadomienia od systemu, jak również możemy wysyłać do niego polecenia. Daje to możliwość m.in. sterowania oświetleniem czy zdalnego otwierania bądź zamykania bramy wjazdowej za pomocą naszego telefonu. Komunikator GSM/GPRS umożliwia również zdalną weryfikację akustyczną - oznacza to, że użytkownik systemu ma możliwość podsłuchania przez telefon tego, co dzieje się w chronionym obiekcie.
System MICRA pozwala również na wykonywanie prostych zadań automatyki. Moduł ten posiada analogowe wejścia sygnałów, do których można podłączyć różnego rodzaju sensory mierzące wartość zadanego parametru (np. temperatury, ciśnienia, obrotów). W połączeniu z omówionym wyżej modułem GPRS, umożliwia to okresowe przesyłanie na nasz telefon informacji o odnotowanych poziomach lub alarmowanie, gdy przekroczone zostaną określone wartości krytyczne. W ten sposób możemy np. monitorować przepompownię ścieków lub kontrolować poziom wody w pompie zainstalowanej w stawie przy naszym domku letniskowym.
Podsumowując, MICRA to bardzo wygodne rozwiązanie, które dzięki niewielkim rozmiarom i szybkiej instalacji pozwala na optymalizację kosztów jego wdrożenia w niewielkich obiektach. Ta oszczędność czasu nie odbywa się jednak kosztem funkcjonalności systemu, który oferuje duże możliwości każdemu użytkownikowi – od kioskarza, po kierownika budowy. Co więcej, zarządzanie tym systemem może być jeszcze prostsze dzięki dedykowanej aplikacji mobilnej MICRA CONTROL. Umożliwia ona zdalne sterowanie podstawowymi funkcjami systemu, a jej interfejs został zaprojektowany tak, by było ono intuicyjne i bezproblemowe. Aplikacja dostępna jest dla posiadaczy urządzeń mobilnych z systemem Android.
Na tym kończy się część 1. poradnika "Jak dobrać odpowiedni system alarmowy do swoich potrzeb?" Zapraszamy na kolejną, 2. część, w której opiszemy możliwości, jakie dają systemy alarmowe przeznaczone do obiektów średniej wielkości.